חינוך פיננסי לילדים מתחילים עכשיו

גם אם הקורונה לא פגעה לכם יותר מדי בכיס, חוויות החופש הגדול של שנת 2020 לנצח יחרטו כחוויות שונות. מצד אחד אפשרויות הבילוי הצטמצמו ומצד שני כולנו מסתכלים על הכסף קצת אחרת וזו הזדמנות מצוינת לשינוי.

אחת השאיפות של ההורים היא שהילדים שלהם ידעו, בבגרותם, לנהל כסף בצורה חכמה. מאחר והשכלה פיננסית עדיין לא באמת נכנסה לבתי הספר כמו שצריך, אין סיבה לחכות אפילו דקה אחת נוספת ונכון להנחיל להם כלים ומיומנויות לכך באופן עצמאי בכל גיל. אם לא התחלתם עד עכשיו, החופש הגדול של 2020 מספק תפאורה חשובה להקניית הרגלים פיננסיים חדשים לילדים ולבני הנוער. נקודת ההתחלה כבר בשלב רכישת הציוד לבית הספר.

תקציב לילדים
כל מי שהיה תלמיד בית ספר מכיר את ההתרגשות לפני תחילת שנת הלימודים. קניית הציוד החדש, אפילו אם מה שהיה בשנה הקודמת טרם התבלה, תלבושת בית ספר רעננה ובתקופה הזו גאדג’טים מעניינים שיכולים להפוך את חיי הילד כתלמיד לנוחים יותר.
כדאי לערב את הילד ברשימת הקניות לפני שבכלל יוצאים מהבית או מזמינים באונליין. ראשית, אין סיבה לקנות הכל מיד בתחילת שנת הלימודים שנית, מומלץ להקציב סכום לרכישות, לבדוק מה נשאר מהשנה הקודמת ולהוסיף בהתאמה את מה שבאמת צריך, כדי להקל על הבחירות, נסו לחשוב מראש אילו פריטים (אם בכלל) יהיו מותגים ואילו לא.

דמי כיס ופנקס
כיתה א’ היא התחלה להרבה מאוד דברים מרגשים עבור הילדים שיתחילו לאסוף חוויות של ‘גדולים’. אם המושג דמי כיס טרם נכנס אליכם הביתה, עכשיו הזמן הכי נכון לעשות זאת.
כדאי לפצל את הסכום החודשי עליו אתם מחליטים לסכום שבועי ולתת לילד פנקס (אפילו אם הוא כבר קיבל סמארטפון). בפנקס שלו עליו לרשום את הסכום שהוא מקבל מדי שבוע ולידו לכתוב על מה הוא הוציא את הכסף. בשבוע שלאחר מכן, לפני שהוא מקבל את דמי הכיס – עליו להראות לכם על מה הוא הוציא את הכסף.
לאחר שהוא התרגל לכך – ללמד אותו לחשוב על חיסכון לטווח קצר. אם הוא רוצה לקנות משהו חדש – לא לרוץ ולקנות לו, אלא ליצור איתו פרויקט משותף – בהתאמה לסכום המוצר להציע לו לחסוך X כסף מדי שבוע עד שהוא יצבור סכום מסויים ואתם תשלימו לו אותו.
בדרך הזו הוא גם יתחיל להבין מה יוצא לו אם הוא יחסוך והוא גם ילמד יותר לעומק על דחיית סיפוקים.

השקעות אמיתיות לילדים ולמתבגרים
המתבגרים הצעירים שגילו את יתרונות כרטיס האשראי נהנים מאוד לבדוק את החסכונות שההורים חסכו להם או אם הם כבר עובדים – לחסוך מעט בצד ולראות כיצד זה מצטבר. אומנם מדובר בדור דיגיטלי שבודק את חשבון הבנק באפליקציה לפחות פעם ביום – אך הרוב עדיין לא עשו את הקפיצה האמיתית והחלו לנהל חשבון השקעות. למה לא, בעצם? מדובר בתהליך קל, נגיש, שקוף ולחלוטין בשליטת ההורים. איך עושים את זה?
פלטפורמת ההשקעות הדיגיטלית של Tarya מציע מסלול היברידי סולידי ויציב : Tarya Kidz (חסכון לטווח ארוך עבור הורים לילדים קטנים) או Tarya Teen חסכון למתבגרים שיכול לשמש גם את ההורים וגם את הילדים ומעניק להם חופש פעולה רחב ועולם של אפשרויות. ב – Tarya ההורה יכול להקים לפתוח חשבון חסכון עבור הילדים או לפתוח חשבון ראשי להשקעה ומתוכו לפתוח אזור משני ייעודי (Zone) עבור כל אחד מהילדים ויחד איתם לחסוך להם מדי חודש. הילדים יכולים לבדוק את החשבון, לראות את ההתפתחות שלו, לשאול שאלות וללמוד מגיל צעיר איך אפשר לחסוך בדרך שעונה על הצרכים שלהם: דיגיטלית, זמינה ושקופה.
מומלץ לנהל שיח פתוח בבית על כסף, שיח נקי מ’אי אפשר, קשה עכשיו ואין’, אלא לחשוב ביחד על פתרונות יצירתיים של איך כן. איך, בכל גיל אפשר להרוויח כסף, לחסוך כסף – אבל, הכי חשוב, לחשוב כסף וללמוד לנהל אותו נכון.

למאמרים נוספים על השקעות וחסכון

אנחנו ממשיכים ליצור עוד מידע נגיש ומועיל על עולם הפיננסים. רוצים להתעדכן כשכתבה חדשה עולה? הירשמו לרשימת התפוצה: