כללים פשוטים לאחריות כלכלית משפחתית

יום המשפחה הוא הזדמנות מצוינת לדבר על האופן בו אנחנו יכולים לדאוג למשפחה שלנו,
שהיא כנראה ההשקעה הטובה ביותר שנעשה כל החיים. רובנו רגילים לדבר במונחים של זמן איכות ותשומת לב, ואכן אלו משאבים יקרים, אך יחד עם זאת חשוב לזכור כי השקעה במשפחה היא גם באמצעות מתן כלים, ערכים והרגלים המאפשרים התפתחות וצמיחה אופטימלית של התא המשפחתי, לצד התמודדות מיטבית עם אתגרי החיים בשלבים השונים –The sooner the better. אחד החשובים שבהם, הוא אחריות פיננסית.

פרקטיקה: 5 כללים לבניית עתיד כלכלי טוב יותר

לגדל ולפרנס משפחה בעולם של ימינו זה קשה מספיק גם מבלי שנצטרך לדאוג לעתיד. אבל אם תקדישו זמן לקבוע את היעדים שלכם ולעבוד על תוכנית גמישה, תוכלו לחסוך המון לחץ והוצאות בשנים הבאות. תכנון קדימה הוא לא עוד קלישאה אלא כלי יעיל הנותן לכם הזדמנות להתחשב ברצונות המשפחה כולה ולהקטין מחלוקות עתידיות. הנה כמה דברים שאתם יכולים להתחיל לעשות בכל רגע נתון:

  1. השקעה לצורך חיסכון

השקעה היא לא מותרות, אלא כלי הכרחי לתכנון העתיד. המשפט המוכר ״אני אתחיל להשקיע כשיהיה לי״ כבר לא רלוונטי בעידן של פלטפורמות השקעה דיגיטליות דוגמת Tarya, המנגישות את עולם ההשקעות כמעט לכל כיס ולא מתנות את ההשקעה בסכום מינימלי. התחילו לחסוך עכשיו, אפילו בקטן, לכל מטרה שתרצו. פתחו חיסכון לילדים וכל פעם תוסיפו לו קצת – מהכסף של האפיקומן בפסח, מכספי בר/בת המצווה, השקיעו חלק מהבונוס השנתי שקיבלתם בעבודה וכו׳. אבל חשוב מכך – תנו לכסף שלכם לעבוד בשבילכם באמצעות השקעה חכמה ומניבה.

Tarya הצליחה להפוך את המונח ״תכנית חיסכון״ למוצר השקעה דיגיטלי, קומודיטי ונגיש לכולם באמצעות חיבור בין משקיעים ללווים, כך שהרווחים על ההלוואות מוחזרים ישירות לכם המשקיעים ולא למוסד פיננסי. מה שעוד הופך זאת להשקעה כדאית ובטוחה הוא השימוש בפלטפורמה מתקדמת ומערך חיתום ייחודי המבוסס על טכנולוגיה מעולמות המודיעין והביון. הטכנולוגיה של Tarya מסוגלת להעריך ברמת וודאות גבוהה את יכולת ההחזר של הלווה ובכך מגלמת השקעה סולידית כנגד בטוחות, ברמת נזילות גבוהה, ומהווה אלטרנטיבה לחיסכון הפק״מ בבנק שמניב ריבית אפסית.

  1. חיו בהתאם להכנסה שלכם

חובות תשלומים (תשלומי רכב, כרטיסי אשראי, הלוואות אישיות, הלוואות מכללה וכדומה) אמורים להוות לא יותר מ-20% מתשלומי הבית: עודדו את בני המשפחה לצרוך בחוכמה, פתחו שיח שקוף על המצב הפיננסי והגדירו מטרות משותפות על מנת שכל אחד מהמשפחה יתאים את עצמו ואת ציפיותיו למציאות הפיננסית

  1. קחו בחשבון שינויים אפשריים

בדקו את היעדים הפיננסיים שלכם באופן קבוע, וערכו כל שינוי בתכנית הכלכלית הנחוצה כדי להתמודד באופן יעיל עם אירועים בלתי צפויים, כמו שינוי בקריירה או חלילה מחלה של אחד מבני המשפחה. תחת סעיף זה נכנסים גם כלים פרקטיים כמו ביטוח בריאות, ביטוח חיים ואובדן כושר עבודה. בנוסף, שוחחו עם ההורים שלכם על ההפרשות שעשו לעתיד. האם יש להם ביטוח סיעודי? פנסיה הולמת? בדקו היכן כל המסמכים שלהם וקבלו רשימה של אנשי המקצוע והחברים עליהם הם מסתמכים כדי לקבל ייעוץ ותמיכה.

  1. חינוך מתחיל מהבית

אנו חיים בתרבות שמעודדת צרכנות ורכושנות, אך מחקרים כבר הוכיחו שערכים אלה אינם מובילים לאושר אישי או להצלחה כלכלית. עזרו לבני משפחתכם ולילדיכם בפרט להבין שכסף הוא כלי ולא אינדיקטור לערך האישי. למדו אותם להשתמש בכסף בחוכמה ולחלקו לשלוש קטגוריות – חיסכון, נתינה והוצאות – תוך הימנעות מחובות. ביטול הדגשת פעילויות כמו שופינג לטובת זמן איכות יחד בפעילויות אחרות כמו משחקי קופסא או טיול יכול לעזור בשיפור השליטה העצמית שלכם ושל ילדכם.

  1. השקיעו בעתיד האישי שלכם. כן כן, שלכם.

לדאוג למשפחה זה גם לדאוג לעצמכם. השקיעו בעתידכם באמצעות הפרשה לתוכנית פנסיה בקשו מהמעסיק הפרשה לקרן השתלמות, פתחו קופת גמל או כל השקעה אלטרנטיבית אחרת שתניב לכם סכום יפה בעת הצורך ואל תפסיקו ללמוד, לחקור ולשאול : הצטרפו לקבוצות פייסבוק רלוונטיות (אפילו כקוראים פאסיביים) קראו בלוגים רלוונטיים וריכשו כלים להתנהלות פיננסית נכונה אותם תוכלו גם להעביר לדור הבא ליצירת סביבה נעימה, פרקטית ובריאה.

מאיפה מתחילים?

אחריות פיננסית משפחתית היא לא משימה שגרתית שסובלת דיחוי, אלא התנהלות הכרחית שצריכה להימצא בראש סדר העדיפויות. קיבלתם מאיתנו טיפים ל-5 צעדים פשוטים שעובדים לאורך זמן, אשר יכולים לעזור לכל משפחה להימנע ממהמורות כספיות ולבצע בחירות כלכליות נבונות.אנחנו מאתגרים אתכם להתחיל ליישם אותם  עכשיו באמצעות השקעה נבונה ומניבה. לא תאמינו כמה טוב זה מרגיש לקחת את הדברים לידיים שלכם. 

עבדתם מספיק קשה בשביל הכסף שלכם, זה הזמן לתת לו לעבוד בשבילכם.

רוצים ללמוד עוד על השקעה עם Tarya?

 

לחצו כאן

אנחנו ממשיכים ליצור עוד מידע נגיש ומועיל על עולם הפיננסים. רוצים להתעדכן כשכתבה חדשה עולה? הירשמו לרשימת התפוצה: